سیستان برای سومین بار...
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

بزن باران که حسی زرد دارم
شبیه بغضهایت درد دارم
میان اشکهایت هی چکیدم
غمی داغ و وجودی سرد دارم


بزن باران، بزن بر تار و پودم
برای قصه هایت گوش بودم
بباران غصه هایت بر دل من
بزن شلاقهایت بر وجودم


من از مستی و از هر خم گریزان
من از احساس هر گندم گریزان
شبیه غربتی با طعم جاده
من آواره،سر درگم گریزان،

همیشه قصه هایم شکل برگ است
بزن باران که روزم روز مرگ است
شکوه بارشت غربت گرفته
نیا باران،دوای من تگرگ است...


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 آبان 1394برچسب:, :: 3:1 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

از خودم
دور می شوم
تا به تو
نزدیکتر باشم
این روزها
"خیال"
تنها راهِ با تو بودن است...

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 17 آبان 1394برچسب:, :: 2:54 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

هشت حلقه چاه باستانی با قدمت 2 هزار و 200 سال متعلق به دوره اشکانی در روستاهای اطراف زهک کشف شده که از آنها به عنوان اولین نمونه‌های شبه قنات در کشورمان یاد می‌شود.این مجموعه هشت حلقه چاه باستانی متعلق به دوره اشکانی با طراحی خاص آن دوره در شهرستان زهک وجود دارد که قدیمی‌ترین آنها چاهی با قطر دهانه چهار متر متعلق به روستای خمک است.
به بیان بزرگان روستای خمك دو حلقه چاه از این مجموعه چاه های باستانی در روستای خَمَک قرار دارد كه مورد حفاظت مردم نیز میباشد یكی از این بزرگان گفت:  نظیر همین چاههای محفوره قدیمی در روستای گوری، میرشاه، مجتمع محمد شاهکرم و روستای شیخ لنگی نیز وجود داشته و دارد كه چند سالی است مسئولین میراث فرهنگی و فرمانداری نیز از آنها دیدن كرده و گویا جزء آثار باستانی اعلام شده است. 
در طراحی و ساخت این چاه از آجرهای خاص دوره اشکانی با ابعاد 28 سانتی متر در 28 سانتی متر استفاده شده است.سیستم آبرسانی دوره اشکانی به گونه‌ای بوده که چاه‌هایی در مناطق مختلف و با قطرهای متفاوت بسته به شرایط محیطی ساخته می‌شده که این چاه‌ها به وسیله یک سری مجاری به هم مرتبط بوده است و درون هر چاه یک چرخ آب و بر روی آن یک چرخ باد وجود داشته که با چرخیدن چرخ باد بر روی چاه، چرخ آب درون چاه نیز شروع به چرخیدن می‌کرده و آب درون این سیستم به گردش در می‌آمده است.
گفتنی است؛ این چاه‌ها که از آنها برای مصارف خانگی و کشاورزی استفاده می‌شود، عملیات شناسایی‌شان در سال 1381 آغاز شده و در همان سال نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 2:19 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

شهرستان هیرمند با مساحت 1100 کیلومتر مربع وجمعیتی بالغ بر 68000 نفر  در شمال استان واقع گردیده وبا  شهرستانهای زابل ، زهک ونیمروز از غرب وکشور افغانستان ازشرق همجوار می باشد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 2:12 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

مجموعه ی باستانی و اسطوره ای لنگكه مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است كه در ۵ کیلومتری شرق روستای خمک از توابع شهرستان زهك سیستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در همین مجموعه چندین مکان تاریخی دیگرمنجمله خانه گور،آخوراسب رستم،دیواردراز،تپه کملک و... که متاسفانه هیچ گونه اقدامی جهت حفظ این آثارارزشمندتابه حال صورت نگرفته است وجود دارد كه درحال نابودی و فرسایش شدید هستند.
آثارلنگکه یالنگکها مربوط به دوره اشکانی-ساسانی است كه متاسفانه این آثارنیزدرمعرض تخریب بادهای شدید وبعضا باران قراردارندودرحال فروریختن می باشند.
-دیوار دراز نیز مربوط به همان دوران اشکانی است كه به مثابه حصار مستحكمی است كه قلعه ای را محافظت می كند و به نظر می رسد ،ورودی آن همان آثارلنگکه می باشد.
آخوراسب رستم که به تصور و خیال وجود دفینه و گنج در آن، بارها مورد بازشكافی و دست برد دزدان  قرارگرفته است.
خانه گور، از جمله آثار مربوط به این مجموعه آثار باستانی روستای خمك است که به زعم اهالی روستا، در تونلهای زیرین تپه احتمالا خزائنی وجود دارد که طلسم شده اند و آنجا نیز در حال حاضر محل و ماوایی برای مخفی شدن معتادان میباشد.

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 2:8 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

یعقوب در شهر زرنگ میان دروازه فارس و طعام، کاخی ساخت که دارالعماره نیز در آن واقع بود. همچنین بنای قسمتی از بازارهای شارستان زرنگ را که در اطراف مسجد آدینه قرار داشتند، از آثار یعقوب لیث می‌دانند و گفته می‌شود یعقوب عایدات آن را که روزانه هزار درهم برآورد می‌شد، وقف مسجد آدینه در سیستان و مسجدالحرام در مکه کرده بود... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 2:3 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

واژه ی كِشتگَر در سیستان واژه ای مقدس و قابل احترامی است كه در عرف ایران به آن زارع گفته می شود   كشتگر (زارع) در سیستان مهمترین ادوات مورد نیازش  یك تیشه ی 5 میخه است كه بوسیله آن با استفاده از توانمندی و زور مندیش تلاش می كند و از عرق جبین و دستان پینه داده اش رزق و روزی حلال بر سفره ی همسر و فرزندانش می برد او از این بابت در ادبیات عرفی و فرهنگی سیستان جایگاه ویژه ای دارد.

در حقوق ایران عقودی بنام مزارعه و مساقات وجود دارد . در این عقود چون زارع ریشه کشت خود را با اجازه مالک در زمین  وی ایجاد نموده‌ ،  لذا ریشه موجود در زمین متعلق به زارع در نظر گرفته می شود  حتی بعداز اتمام عقد ، این  ریشه حقی را برای زارع درزمین مالک ایجاد می‌نماید که اصطلاحاً بدان حق ریشه می‌گویند كه البته بنظر میرسد در سیستان این حق كشتگر مغفول مانده است.

در اغلب نقاط ایران زارع متصرف زمین به حكم عرف و عادت از بعضی از حقوق تصرف بهره مند است. این حقوق عموما به نام حق ریشه و یا   در اصطلاح محلی در آذربایجان جور    در بعضی از نقاط اطراف تهران قراپشك  در مازندران حق تبرتراشی و  كارافه   و یا  در نقاط مختلف به اسامی مختلفی مثل   :  حق زارعانه،حق سرقفلی زراعت  ، حق نسق  ،  حق  آبادانی  ،  حق  بنه  ،  حق آب و گل   ،  حق  تصرف  ،  حق كسب و پیشه زراعی  و.......نامیده می شود   .   این حق زارعانه مشابه همان حق سرقفلی است كه در تجارت به كار می رود.
 از نظر قانون  و  عرف  این حق برای صاحبان آن  به  رسمیت  شناخته شده و ضمن اینكه مورد حمایت قوانین  جاری كشور می باشد ،  قابل به ارث رسیدن به ورثه نیز می باشد .
زارعی كه صاحب حق ریشه است در زمانی كه به هردلیل ملك را ترك می نماید  ، باید به حق خود برسد   . مثلا اگر مالك اقدام به فروش ملك خود نموده   و   یا اگر ملك باید برای اجرای طرح های دولتی توسط دولت تملك شود و یا به هر دلیل دیگر ... حق ریشه زارع باید ارزیابی شده و به زارع صاحب حق  پرداخت گردد .  میزان   حق ریشه  در صورت عدم توافق بین مالك و زارع  ، توسط خبرگان یا كارشناسان ارزیابی و تعیین می شود .

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:57 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:53 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سال1359-روستای قلعه نو-کشت برنج درمنطقه سیستان


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:39 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

یادروزه که نیزار پر او بودک-پس گوره توتینه وپچو بودک-هرجه که چشتو م زه ماهی بودک.چوربودک.نیملکو اردک و لگو بودک-یادروزه که نیزاره پره او بودک-وکمر توتین صیاد ماهی وچورلگزو بودک-همه جه نوورو سر او بودک- تیشه ودوش ومردینه ورد او بودک-کلو کلگیریو هرسال پراز قو بودک-زیر هربوته جلینگیو کولو ترکو گلوبودک-سوزبو سرسره اوکه زابلی روتوتینه خه شوو روز خوبودک-ده گیو در بغلیو وسط او بودک-یادروزه که نیزار پر او بودک-
او=آب
م زه=میزد
لگرو=آویزان
قو=تخم کاشتن
سوز=سبز
دادیا غفاری علی آقا


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:35 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بدون شک یکی از مهم ترین جشن هایی که برای هر فرد زرتشتی برپا می شود، جشن سدره پوشی است و پس از برگزاری این جشن می توان فرد را زرتشتی خواند... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:18 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

یک اتفاق سخت غزل داغدار شد

طوفان وزید و روسری ام بی قرار شد

این کوه خواجه،کوه اوشیدای نیک پی

در خود شکسته، غرق غروب و غبار شد

باران نیامده که به گل اقتدا کنیم

باران نیامد و تب من ماندگار شد

آشفته ی سکوت و هیاهوی جنگلم

وقتی گیاه رفت و زمین شوره زار شد

آنقدر درس صبر نوشتیم روی ابر

ایوب از نجابت مان سوگوار شد

بانوی آب!با دل دریا چه کرده ای؟

هامون چنین  ترانه ی تلخ دوتار شد

فرزند سام و رستم و اسطوره زاده ای

پیشینه ی بلند تو بی اعتبار شد

من رهسپار غربت پاییز می شوم

در طالع تو هرچه سرودم بهار شد

آخر تو سرزمین منی پاک و جاودان

هرچند آسمان تنت سنگ سار شد./سانازشهنوازی


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:11 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اولین مسئله برای ما آسیب شناسی رفتارهایمان است اولاً باید از من ها بگذریم و به ما برسیم و کار جمعی و تیمی را تمرین کنیم و ثانیاً باید از تخریب ها جلوگیری کنیم تا بتوانیم از توانمندی های خود استفاده ببریم.

حاج صفر اسلامی مشاور استاندار


ارسال شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394برچسب:, :: 1:7 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba
درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content