باز هم دَمِ خدا گرم....
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 

باز هم دَمِ خدا گرم....
سلام.
امروز به یاد بیست سال پیش، به دامان مادر طبیعت سیستان پناه بردم. هوا به شدت مرطوب و دلپذیر و جدید و عجیب... از هرجایی که خاک و آب دست به دست هم داده بودند، از دیوار و زمین و تپه ماهور تا کنار جاده و داخل آسفالت و هرجا که نظر بیننده جلب می شد، علفی و سبزه ای سربرآورده بود.
یادم آمد روزهای نگران کننده و پرتنش و پراسترس را که نشستیم و برنامه ریزی کردیم و بحث کردیم که هامون را چه کنیم. و یادم آمد که به یکی از عزیزان کارگاه هامون عرض کرده بودم که ابتدا بگذارید آبی به هامون بیاید، ابتدا آبی برای هامون بگیرید، بعدا مادرِ هامون و خدای هامون که زنده است و ناظر... ؛ به کمکش خواهد آمد و هامون دوباره به سیستان لبخند خواهد زد.
در عجب بودم و هستم از عزیزان همسایه که از یک طرف گلوی هیرمند را با سد و بندهای مختلف فشار می دهند و از طرفی هنگام وقوع سیلاب امید به تخلیه ی سریع سیلاب از طریق هامون دارند.
و خوشحالم از اینکه ثابت شد تا خدای متعال نخواهد و تا لطف مادر طبیعت شامل حالْ نشود من و تقی و نقی چکاره ایم که مدعی رساندن و نرساندن آب و احیای هامون باشیم؟؟؟
ما همینکه قدرت خود را در پیش بینی و پیش آگاهی سیلاب نشان داده و قبل از سال، انهار را لایروبی کنیم بزرگترین شکرگزاری و اقدام درجهت احیا و نجات هامون برداشته ایم. هامون از شما هیچ چیز دیگری نمی خواهد. (کاری که افراد قدیمی و بیسواد، قبلا می کردند و ما امروز با این همه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، و علیرغم هشدارهای فراوان، چیزی از طرف بزرگان مسئول نمی بینیم و همیشه بعد از وقوع سیلاب، برسرزنان فکر چاره می افتیم. مصداق مستند آن، جلسه ی فوق العاده برای سیلاب، که در اسفند ۹۲ تشکیل شد و هیچ اقدام عملی صورت نگرفت و شاید به جرات بتوان گفت که حداقل نیمی از ۳ میلیارد متر مکعب آب ورودی در بهار ۹۳ به سیستان به همین خاطر به هدر رفت. منبع: آرشیو صفحه ی فیسبوکی سیستان فراموش شده)
آقایان مسئول...
این حرفها را صدها و هزاران بار گفته ایم.
این بار هم دَمِ خودِ خدا گرم... که امید و نشاط و زندگی را برای این مردم به ارمغان فرستاد و منّت را بر من و شما تمام کرد.
امید که تلاشهای شما در گرفتن حق آبه ی هامون و برنامه ی مدون لایروبی سالانه ی انهار منتهی به هامون ... فقط و فقط همین... مثمر ثمر بوده و همان مقدار آبی که باید، در رگهای هیرمند جریان یابد و هامون، خوان نعمات گسترده و بی منّتش را دوباره در پیش پای این مردم صبور و رنجدیده بگستراند.
ان شاءالله...
یاحق.
حمید عباسی مقدم


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 29 فروردين 1395برچسب:, :: 8:48 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

حجت السلام و المسلمین خدری:

مردم سیستان باید برای مشکلات خود مطالبه گر باشند تا به حقشان برسند ، ولی متاسفانه نه جوان ما مطالبه گر است و نه نخبه ما.


ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 15 فروردين 1395برچسب:, :: 12:52 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content