سالروز فردوسی کبیر
 
سیستان برای سومین بار...
زابل پایتخت ایران باستان
 
 


ارسال شده در تاریخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 11:16 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

چه شد!!!

تکمیل واتمام جاده دوبانده زاهدان-زابل؟؟

 


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 24 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 8:16 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

شعری ازسارا میرشکار

به نام خداوند جان آفرین-کزو زنده شد خاک این سرزمین

  ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 22 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 8:51 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

الا زادگاهِ یلان سیستان
دلت زنده گردان ،بمان جاودان ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 10:8 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اثرات باد120روزه امروزه سیستان: ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:58 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان مهد شعر و ادب پارسی و زادگاه افسانه های کهن و باشکوه در تاریخ تمدن ایران و پایه گذار شعر نو می باشد.

12-5-31-

 بیشترین چیزی که در سیستان درخشندگی دارد داستانهای تاریخی است و اینجا سرزمین پهلوانان و انسانهای بزرگ می باشد و خاک خشکی که دارد از هر خاک تری بهتر است.دکترآذر


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:47 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

گزارش:میلاد جهانتاب-خبرگزاری مهر

 بوی مرده ها نامی بر آیین زیبا و بر جای مانده از گذشتگان است که روز ۱۳ رجب مصادف با سالروز تولد امام علی(ع) طی آئین خاص و مختلف در جای جای سیستان اجرا می شود...
 


 ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:37 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

کاهش وافزایش

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:حقوق کارکنان نهاد ریاست جمهوری 35 درصد افزایش داشته است.

وبلاگ سیستان برای سومین بار:درآمدمردم سیستان35 درصدکاهش داشته است.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:22 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

قلعه کولک از جمله محوطه های حائز اهمیت و بزرگ سیستان محسوب می شود که در ۲۲کیلومتری شمال زابل واقع شده است .تپه قلعه کولک از معدود حصارهای دوران تاریخی است که در ساخت آن از آجر استفاده شده است.  ۶۵اتاقک کنگره ای می توان برای این مجموعه متصور شدو لایه نگاری های انجام شده در تپه قلعه کولک نشان می دهد این محوطه تاریخی تک دوره ای است .سفال های اسلامی دوران قاجار ،دوران میانی اسلامی وسفال های ساسانی تاکنون یافته های گروه باستان شناسان از این محوطه تاریخی را تشکیل می دهند.ازدیگرآثار بدست آمده از تپه قلعه کولک :بقایای یک ظرف فلزی ، قسمتی از یک النگو و یک میخ کوچک می باشد.


ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:17 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

بهمن جهانتیغ فوتبالیست سیستانی در پست مهاجم بازی می‌کند. وی همچنین سابقهٔ دعوت شدن به تیم ملی فوتبال امید ایران را در کارنامه دارد.

باشگاه‌های جوانان
۲۰۰۴–۲۰۰۸ عقاب گنبد
۲۰۰۸–۲۰۱۲ سپاهان اصفهان
۲۰۱۲– فولاد خوزستان

 زننده گل برتری فولاد اهواز به تیم پاختاکور ازبکستان

عضو باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد اهواز

  • تاریخ تولد: 1373/12/23
  • سن 21 سال
  • محل تولد: آزاد شهر
  • مبلغ قراردادبرای یک فصل:20میلیون تومان
  • شماره پیراهن:26

ارسال شده در تاریخ : چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 9:2 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

تپه کملک مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در روستای خمک شهرستان زابل ودرحدود۷۰۰ متری روستای شاه بیک ملاشاهی واقع شده است .این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این تپه بخاطر رنگ خاکش که سفیدمی باشدبه تپه سفیدنیزمعروف است .این تپه درزمینهای اولادمهدی عباس دهمرده واقع است ووقتی ازصاحبان این زمین دررابطه باوجه تسمیه این تپه سوال کردیم پاسخ دادندکه بعلت اینکه درزمانهای قدیم افرادکوتاه قدی دراین مکان ساکن بوده اندبه تپه کملک مشهورشده است. این تپه درحال حاضربخاطرروایاتی که درباره موجودبودن گنجینه درزیرآن برسرزبانهااست بارهاازسوی مردم موردحفاری های گسترده واقع شده است ودرحال حاضرنیزهیچ گونه اقدامی جهت نگهداری ازاین تپه تاریخی بعمل نیامده است.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 2:36 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

در شبی از شبها،شهر سوخته از خواب خوش بیدار شد،

سوی هامون رفت و با دیدار هامون از خودش بیزار شد... ادامه مطلب...

ارسال شده در تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 1:52 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

سیستان آوانگارد - گپ كپرگي

كنجكه سر دو پو خوا ستاده بو

مردكه دوونه گپّ كپرگی مئ زه

منتو شيب دئوال مئ شنستده

 


ارسال شده در تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 1:35 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

حلیمه عالی نماینده مردم سیستان از گفت و گوی خود با سرلشکر سلیمانی در حاشیه حضور وی در مجلس خبر داد و بیان کرد: در این گفتگو مسائلی پیرامون منطقه و مشکلات آن بیان شد و سردار سلیمانی خواست تا برایش دعای شهادت کنیم .
عالی از علاقه سرلشکر سلیمانی به مردم سیستان خبر داد و گفت: ایشان در این گفت و گو ابراز علاقه ویژه به مردم سیستان نمود و بیان کرد  "من به سیستان و مردم آن دیار تعلق خاطر دارم و آرزو دارم پس از اتمام ماموریتم اگر  یک روز از عمرم  باقی مانده باشد، فرماندار سیستان شوم و به مردم آن منطقه خدمت کنم".
گفتنی است پیش تر سردار سلیمانی در زمان نبردهای سنگین با گروه داعش در عراق و به خصوص سوریه در پاسخ به این سوال که در این روزهای سنگین نبرد بیشترین توسل را به کدام شهید دارد، گفته است به شهید حاج قاسم میرحسینی، قائم مقام خودش در لشکر 41 ثارالله از دیار سیستان بیشترین توسل را دارد به گونه ای که هر وقت نام این شهید را بر زبان می آورد متحول و منقلب می شود.
بیشک راز علاقه و تعلق خاطر این سردار رشید به مردم سیستان و آرزوی خدمت رسانی به آنها ارتباطی به یار و همرزم شهیدش "حاج قاسم میرحسینی" از دیار مردمان مظلوم سیستان دارد.


ارسال شده در تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 1:28 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

عباس شیبک قهرمان سابق کیک  بوکسینگ جهان:  عدم وجود سرمایه گذاران ، نبود کارخانجات، خشکسالی ، بدی آب و هوا ، بیکاری و مسافت طولانی از پایتخت باعث افزایش عمق محرومیت درسیستان شده است.واین درحالیست که گسترش موادمخدرغوغاکرده وبه مسائل ورزشی و فرهنگی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان توجهی نمی شود.

 


ارسال شده در تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 1:17 قبل از ظهر :: توسط : mojtaba

وبلاگ شهریارزاهدان نوشت:

در عرف گذشته روستاهای سیستان یعنی زمانی که برق نبود و بلندگویی وجود نداشت یکی از افراد روستا که دارای صدای بلند داشت و منزلش در مرکز روستا قرار داشت بدستور کدخدا و یا آبیار روستا بعنوان جارچی شناخته میشد و فرامین اجتماعی کدخدا، آبیار و حتی ملای ده را اجرا میکرد.
 این شغل یک کار افتخاری بحساب می آمد و فرد جارچی از این بابت دستمزدی دریافت نمی کرد، او در زمانی که اشَرِ روستا برای لایروبی نهر و یا رودخانه عازم کار دسته جمعی می شد وظیفه داشت ساعت ، زمان و محل تجمع و حرکت را با داد زدن و چندین مرحله در شبهای قبل ازحرکت به اطلاع مردم روستا برساند.
 جارچی غیر از مباحث حرکت دادن اشَر در اطلاع کردن مردم در مراسمات مرگ و میر نیز بعضاً ایفای نقش داشت، اگر چه اطلاع رسانی در مسائل مرگ و زِند کار دلاک روستا بحساب می آمد ولی جارچی همیشه در بالاترین نقطه قرار می گرفت و نیات کدخدا و یا آبیار در تمام امور روستا را به اطلاع عموم میرساند.کار اطلاع رسانی مدیران فعلی روستاها از جمله دهیار و شورای اسلامی در حال حاضر از طریق بلندگوهای مساجد و حتی فناوری های جدید (پیامک، وبلاگ و...) با صرف هزینه هرچند اندک بانجام میرسد و جارچی های سابق دیگر نیستند که بصورت افتخاری و مشارکتی انجام وظیفه کنند!! 

ارسال شده در تاریخ : یک شنبه 6 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 2:26 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

خشکیدن دریاچه هامون بر کارکردهای شهری و اقتصادی منطقه سیستان تاثیرات مستقیم گذاشته است. بدیهی است که نقش اقتصادی دریاچه هامون بر زندگی اقشار مختلف مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم بسیار موثر بوده، به گونه‌ای که متاسفانه در سال‌های اخیر با خشک شدن دریاچه هامون تمامی ارزش‌های مادی و مالی به سبب وجود این دریاچه و پوشش گیاهی آن به مخاطره افتاده است.

اینک که دریاچه هامون رو به خشکی می‌رود نه تنها هیچ یک از این منابع اقتصادی در اختیار منطقه نیست بلکه دامداران منطقه دست کم به همین میزان و حتی بیشتر از آن نیز باید برای تامین علوفه از خارج از منطقه صرف کنند و بپردازند، به این ترتیب در عمل، این منابع اقتصادی خود به خود از منطقه خارج خواهد شد.در بخش صید ماهی نیز تقریباً درآمدهای اقتصادی مشابهی از دریاچه هامون نصیب منطقه می‌شد که متاسفانه امروزه سیستان به سبب خشکسالی از آن محروم است.در مواقع پرآبی دریاچه، صید انواع ماهیان موجود در دریاچه به خصوص آمور و کپور با وزن متوسط ۲ تا ۱۵ کیلو توسط صیادان انجام می‌گرفت و ارزش افزوده زیادی را نصیب منطقه می‌کرد.

از دیگر منابع کسب درآمد مردم منطقه حصیر بافی بوده که ارزش اقتصادی حصیرهای بافته شده از نی و خلک حاصل دریاچه هامون بسیار چشمگیر بود.بطوریکه در مواقع پرآبی و سرسبزی دریاچه سالانه حدود ۵۰۰۰ کامیون پرده بافته شده از سیستان به خارج از منطقه و به سایر شهرهای کشور و حتی در برخی موارد به خارج از کشور صادر می‌شده که خود به تنهایی درصد نسبتاً خوبی از نیاز اقتصادی جمعیت روستایی منطقه را تامین می‌کرد.دکترعیسی ابراهیم زاده-عضوهیئت علمی دانشگاه


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 6:43 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 6:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اشرف غنی هم آمدورفت ومثل کرزای قولهایی دادوتابه کشورش رسید،اصلاً فراموش کردکه کدام کشوررفته بود!!!

حال مسئله ی حقابه ی سیستان، جایی از جغرافیای ایران که حتی یک نفر در سطوح عالی دولت حضور ندارد، چه انگیزه ای برای پیگیری دارد!!!


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 6:0 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 5:44 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

هنگامي كه  گندم  پَلوي وهنوز كاملا" خشك  نشده كمي آن را حرارت  داده  تا داسها سوخته  وجدا گردد .در ادامه در برابرنور مستقيم آفتاب قرار مي دهيم   تا كاملا" خشك  شود . سپس آنها را تكانده  تا دانه ها از خوشه  جدا گردد .وپس از جدا سازي با آسياب دستي بلغورنموده  ودر ديگ  بزرگي كه قبلا" شير تازه  در آن  ريخته ايم قرارمي دهيم   ومي جوشانيم  تا شير كاملا" جذب گندم  بلغور شده گردد . .
حدود 24 ساعت  در همان  ظرفها مي ماند سپس آن  را در برابر حرارت  خورشيد خشك  نموده  وبه  صورت  برنج  دم  كرده و نوش جان  مي كنيم   . گاهي نيز دوشاب (دوشو) روي اين  دم  كرده مي ريزند تا  خوشمزه تر شود 


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 5:40 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

اين روزها اگر نگاهي گذرابه گذشته سيستان داشته باشيم ،يقينا" به اين مهم خواهيم رسيد كه بسياري از سنتها ،آداب ورسوم و... كه قدمتي چندين هزار ساله دارد كمرنگ گرديده ويا بطور كلي از بين رفته اند .
اين روزها سيستانيان كمتر به پوشش اصيل سيستاني اهميت داده ، لهجه شيرين وشيواي سيستاني در اكثر خانواده ها رو به فراموشي است . پيشرفتهاي صورت گرفته ووسايل ارتباط جمعي گرچه در بسياري جهات مفيد است اما از بسياري جهات نسل امروز ما را تحت تاثير قرار داده است .
اينك وظيفه ما در برابر اين هجمه عظيم چيست ؟
با ياد آوري اين آداب ورسوم ، سنت ها وآئينها ، هر چند نميتوان تغييري اساسي ايجاد كرد اما ايجاب مي كند تا در شناسايي آن به نسلهاي امروزي كوشا باشيم .
براي اثبات اين ادعا مثالي ساده را عرض ميكنم . همه ما وبزرگان ما خوب بياد دارند كه در گذشته اگر مادري از اعضاء خانواده دار فاني را وداع مي گفت .خواهر زاده ها وبرادر زاده ها تا چند روز از كنار عمه يا خاله جدا نمي شدند وبر اين باور بودند كه شما بوي مادرم را مي دهيد . اما امروز همان برادر زاده يا خواهر زاده در مراسم پرسه داري براي يكبار با عمه يا خاله خود روبرو نخواهد شد .اگر اين روند ادامه يابد تا ده سال آينده ديگر شاهد آن خواهيم بود كه واژه عمه يا خاله نيز بيگانه خواهد شد .

ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 5:33 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

در تندور عاشقی خود کوکه شدیم

از بهر یتیم سیستان موکه شدیم

سیمرغ حکیم توس و در قاف سخن
اسطوره بدیم و حیف،آسوکه شدیم

ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 1 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 5:25 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

سایتهاووبلاگهای طوایف سیستان:

طایفه خلیلیhttp://gmkh.persianblog.ir/     

طایفه کوهکن  http://kouhkanfamily.ir/

طایفه سراوانی http://www.saravani.com/content/home/page/

طایفه گله بچه http://galebatche.blogfa.com/

طایفه عیسی زاییhttp://isazai.loxblog.com/

طایفه بختیاریhttp://sistan-goom.blogfa.com

طایفه چاریhttp://www.chari.loxblog.com/

طایفه شیخ لنگیhttp://www.shaikhlangi.blogfa.com/

طایفه پودینهhttp://www.poodeneh.ir/

طایفه کیخاhttp://www.mollaalisohrab.blogfa.com/

طایفه مرادقلیhttp://www.barakzahi.parsiblog.com/

طایفه احمدیhttp://www.mostafaahmadizabol.blogfa.com/

طایفه راشکیhttp://www.rashki1.blogfa.com/

طایفه بزیhttp://www.dadollabazzi.blogfa.com/

طایفه سنچولیhttp://www.sanchooliha.blogfa.com/

طایفه شهرکیhttp://www.shahraki.parsiblog.com/

طایفه جهانتیغhttp://www.masoud293.blogfa.com/

طایفه دهمردهhttp://www.iranbook.parsiblog.com/

طایفه خمرhttp://tayk.mihanblog.com/

طایفه سرگزیhttp://www.root.blogfa.com/

طایفه راهداریhttp://rahdari.org/

طایفه میرhttp://www.tayefehmir.ir/

طایفه کیانی http://kianie.blogfa.com/

طایفه تاکرwww.tahkor.persianblog.com//:/http

طایفه شیبکhttp://www.sheibak-tribe.blogfa.com/

طایفه نورزایی http://www.noorzaei.com/

http://ramroodi.blogfa.com/طایفه رمرودی

http://rakhshani.loxblog.com/ طایفه رخشانی

طایفه شیرزاییhttp://www.shirzaei1.blogfa.com/

طایفه کاشانیhttp://www.keshani.loxblog.com/

طایفه صوفیhttp://sofifamily.ir/

طایفه نورا http://www.noura.ir/

طایفه اربابیhttp://www.unte.loxblog.com/

طایفه صیادیhttp://sayadi.madblog.ir

طایفه اردونیhttp://www.mostafa9563867.blogfa.com/

طایفه قزاقhttp://www.ghazaghhayesistan.blogfa.com/

طایفه جمالزاییhttp://www.jamalzahi.lxb.ir/

طایفه سارانیhttp://www.saranian.blogfa.com/

طایفه سرابندیhttp://www.sarabandipordeli.blogfa.com/

طایفه سرگلزاییhttp://www.root.blogfa.com/

طایفه سنجرانیhttp://www.mohsensanjari.blogfa.com/

طایفه گلویhttp://galavizabol.mihanblog.com/

طایفه میرشکارhttp://www.mirshkari1376.blogfa.com/

طایفه کوچالhttp://www.kouchal.blogfa.com/

طایفه لکزاییhttp://www.peyghanreza.blogfa.com/

طایفه قروتخوارhttp://www.ghorootkhar.loxblog.com/

 


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه 1 ارديبهشت 1394برچسب:, :: 5:13 بعد از ظهر :: توسط : mojtaba

درباره وبلاگ
امیدوارم این یادگاری های مکتوب ناگفته های سرزمینم رابرهمگان روشن نماید. اهورای پاک راشاکرم برآنکه ازجام خدمت ؛به من جرعه ای نوشاندتاگامی درراه اونهم وبه مقام قربش نزدیک گردم. امیدوارم که تلاشم دراهدای این وبلاگ موردرضایت مخاطبین قرارگرفته وباانعکاس نظرات پیرامون مندرجات،مراازانتظارات آینده خودبهره مندفرمایند.
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان

Alternative content